RZEKA GRABOWA

 Iza Krzemińska   2014-08-30 08:57:28   

Czysta, ciekawa rzeka, a zarazem największy dopływ Wieprzy, do której wpada niedaleko Darłówka, ok. 1km od jej ujścia do Bałtyku. Źródła rzeki znajdują się w okolicy Starego Żeliborza; jako ciek wodny wypływa z jeziora Łąkie na Pojezierzu Bytowskim. Od źródeł do Nowego Żytnika przypisano jej charakter leśno-podgórski. W górnym odcinku do miejscowości Polanów utworzono „Rezerwat na rzece Grabowej”.

Długość rzeki wynosi 71 km, z czego długość szlaku stanowi ok. 56 km. Przeciętny czas spływu to ok. 3-4 dni. Szlak kajakowy w górnym biegu od Polanowa do Nowego Żytnika uważany jest za trudny i uciążliwy. Rzeka mocno meandruje wśród lasu olchowego, a dość silny nurt i mnóstwo przeszkód w postaci zwalonych drzew sprawia, że musimy się trochę napracować. Tuż za Polanowem pierwsza przenoska w okolicach młyna. Od mostu drogowego na trasie Wieluń - Polanów do Buszyna trasa została przygotowana w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i przepłynięcie 7 km odcinka zajmuje od 4 do 6 godzin.

Poniżej Nowego Żytnika rzeka zmienia swój charakter i płynie wśród łąk, od czasu do czasu wpływając w tereny leśne. Od tego miejsca Grabowa nadaje się do spływów masowych; ilość przeszkód znacznie maleje, w związku z czym na tym odcinku poradzą sobie nawet osoby płynące pierwszy raz kajakiem.

Na wysokości wioski Jeżyczki przed hodowlą rybną rzeka rozwidla się. Jej lewa odnoga tworzy nową rzekę o nazwie Bagiennica, płynąc jednak dalej Grabową docieramy do Żukowa Morskiego, gdzie możemy zakończyć spływ bądź dalej uregulowaną rzeką spłynąć do samego Darłowa.

BAGIENNICA

Lewostronny odpływ rzeki Grabowej, który wpada do Jeziora Bukowskiego, połączonego Kanałem Szczuczym z Morzem Bałtyckim.

Na całym swym odcinku rzeka nadaje się do spływów a wyprawę można zakończyć spacerem po plaży.

Email: Napisz do nas

Tel: +48 500 529 143

Adres: Kawczyn 4, 77-200 Miastko